X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان
سه‌شنبه 3 مهر‌ماه سال 1386

درس سیزدهم{ نمودار حالت ۳( State Chart Diagram ) }

همانطور که در درس گذشته بیان کردیم ، عمده کاربرد نمودار حالت در مدل سازی اشیاء سخت افزاری می باشد . به همین دلیل ما در این درس قصد داریم رفتار یک عابربانک را با نمودار حالت ( StateChart Diagram ) مدل کنیم .

فرض کنید یک Use Case به نام "پرداخت اتوماتیک" داریم که می خواهیم برای آن یک نمودار حالت را بر اساس فایل الصاقی به آن رسم کنیم . با هم دیگر نگاهی به این فایل الصاقی می اندازیم .

 

رفتار عابربانک

  1. دستگاه منتظر ورود کارت می ماند .
  2. با ورود کارت کلمه عبور و نام کاربری پرسیده می شود .
  3. درصورت صحت کلمه عبور و نام کاربری منویی برای فرد نمایش داده می شود که شامل سه گزینه برداشت پول ، کنترل موجودی و خروج است .
  4. اگر کلمه عبور و نام کاربری اشتباه بود دستگاه بوق می زند و تا دو بار این کار را انجام می دهد و برای بار سوم اگر کلمه عبور و نام کاربری اشتباه بود کارت را مصادره می کند .
  5. اگر منوی کنترل موجودی انتخاب شد میزان موجودی برای فرد نشان داده می شود .
  6. اگر برداشت انتخاب شد دستگاه صفحه ای را نشان می دهد که منتظر دریافت مبلغ برداشتی است .
  7. مشتری مبلغ را نوشته و Enter می کند .
  8. اگر میزان برداشتی بیشتر از موجودی بود یک پیغام به کاربر نمایش داده شود .
  9. اگر میزان برداشتی کمتر از موجودی بود پول را از خروجی دستگاه به مشتری می دهد .

اکنون قصد داریم در این مرحله از روی این متن یک نمودار حالت را برای عابر بانک تهیه کنیم . دیاگرام زیر شمای کلی نمودار حالت ما می باشد که برای سادگی کار آن را به سه قسمت تقسیم کرده ایم .

 

قسمت اول :

ابتدا دستگاه در حالت شروع قرار می گیرد و با روشن شدن وارد State " انتظار برای ورود کارت " می شود . در این مرحله دستگاه با ورود کارت به یک مرحله جدید با عنوان " کنترل اعتبار سنجی " می رسد که کلمه کاربری و رمز عبور را دخواست می کند . اگر کلمه کاربری و رمز عبور اشتباه وارد شود سیستم وارد State " اعلام خطا " می شود ،دستگاه بوق میزند و تا سه مرتبه این حالت می تواند تکرار شود و بعد از بار سوم کارت مصادره می گردد . اگر کلمه کاربری و رمز عبور صحیح بود دستگاه وارد State " نمایش عملیات ممکن " می شود که دارای سه گزینه کنترل موجودی ، برداشت از حساب و خروج می باشد . اگر گزینه خروج انتخاب شود دوباره به State " انتظار برای ورود کارت " می رویم .

 

 

قسمت دوم :

با انتخاب گزینه نمایش موجودی در State " نمایش عملیات ممکن " به State " نمایش موجودی " می رویم . در این State به محض ورود مشتری از میزان موجودی در حساب خود آگاه می شود و گزینه برای خروج در ادامه کار برای او نمایان می شود . با انتخاب گزینه خروج دوباره به State " نمایش عملیات ممکن بر می گردیم .

 

 

قسمت سوم :

با انتخاب گزینه برداشت از حساب در State "نمایش عملیات ممکن" به State  "دریافت مبلغ برداشتی" می رویم . منویی ظاهر می شود و منتظر وارد شدن مبلغ از طرف مشتری می ماند . بعد از وارد کردن مبلغ توسط مشتری و فشردن کلید اینتر به State  " کنترل مجوز برداشت می رویم . با ورود به این State  موجودی حساب مشتری کنترل و سپس بررسی می شود که آیا مشتری مجاز به برداشت است یا خیر . در صورت مجاز بودن به State  "خروج پول از دستگاه" می رویم که پول درخواستی در خروجی دستگاه قرار داده شده و مبلغ از حساب مشتری کم می شود آنگاه دستگاه دوباره به State  "انتظار برای ورود کارت" می رود . در صورت غیر مجاز بودن مبلغ درخواستی مشتری دستگاه با نمایش پیغام خطا دوباره به State  "دریافت مبلغ برداشتی" می رود .

 

 

 

 

فایل PDF درس سیزدهم

نظرات (2)
خیلی ممنونَخیلی مفید بود ولی چرا من نمی تونم عکس ها رو ببینم؟؟

شنبه 5 دی‌ماه سال 1388 ساعت 04:04 ب.ظ
امتیاز: 1 0
عالی بود وخیلی به من کمک کرد.فقط عکس ها دیده نمی شن.
ممنون

یکشنبه 5 اردیبهشت‌ماه سال 1389 ساعت 11:54 ق.ظ
امتیاز: 1 0
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
 X 
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد