یکشنبه 31 شهریور‌ماه سال 1387

فرق تحلیل مهندسین صنایع با مهندسین نرم فزار

با سلام  

یکی از دوستان سوالی را مطرح کرده اند که برای خودم جالب بود و تصمیم گرفتم که آن را در یک پست جداگانه مورد بررسی قرار بدهم و از نقطه نظرات شما عزیزان هم مطلع شوم .  

اگر دوستان مایل باشند نظر آنها ذیل نظر مدیر قرار می گیرد .

 

سوال توسط آرش : 

من بارها در شرکتهای نرم افزاری مختلف دیدم، پس از اینکه اسناد تحلیل و طراحی نرم افزار توسط چند مهندس صنایع با گرایش تحلیل سیستم آماده و تحویل گروه مهندسی نرم افزار برای کد نویسی میشه، مهندسای نرم افزار این اسناد رو قبول ندارند و مجددا خودشون این اسناد رو از نو مینویسن یا کلی ویرایشش میکنند.
می‌خواستم ببینم نظرتون در این مورد چیه و آیا این کار، کار درستیه؟ کار تحلیل سیستم  بچه‌های صنایع رو چقدر قبول دارین؟ با توجه به اینکه هم بچه‌های مهندسی صنایع و هم مهندسی نرم‌افزار درس تحلیل سیستم رو میگذرونند؟
   

البته ناگفته نمونه که دوست عزیزمان در رشته صنایع مشغول به تحصیل هستند . 

 ****************************************************** 

 

نظر مدیر وبلاگ : 

حرف شما را قبول دارم . من هم این مطلب رو شنیدم . این امر چند دلیل می تواند داشته باشد .

  1. باید مشخص بشود که با چه دیدی سیستم دارد تحلیل می شود . اولین نکته ای که من آن را گوش زد می کنم این است که تحلیل تا حدودی یک امر سلیقه ای است و دید افراد مختلف نسبت به یک سیستم هیچ گاه یکسان نیست . مثلاً در یک سیستم حقوق و دستمزد ، دیدی که یک مدیر نسبت به این سیستم دارد با دید یک حسابدار متفاوت است .
  2. مهمترین دیدگاهی که در تحلیل سیستم باید به آن توجه کرد ، دید کاربر سیستم است و اگر تحلیل به خوبی انجام شده باشد نباید در تحلیل سیستم میان افراد متفاوت فرق چندانی باشد .
  3. معمولاً بچه های نرم افزار از دید برنامه نویسی !!! به یک سیستم نگاه می کنند . یعنی اینکه پیاده سازی سیستم را بیشتر مد نظر دارند . من این مطلب را کاملاً تائید نمی کنم ولی اگر محیط برنامه نتواند به خواسته های کاربر پاسخ بدهد قطعاً سیستم به شکست بر می خورد .
  4. تیم های نرم افزار حسب تجربه ای که در تهیه نرم افزار دارند مواردی را در نظر می گیرند که برنامه را کابر پسندتر جلوه می دهد که غالباً بچه های مهندسی صنایع بر آنها واقف نیستند .
  5. چیزی دیگه ای که به نظر من می رسد این است که بچه های صنایع با برنامه نویسی و پیاده سازی نرم افزار آشنایی چندانی ندارند . به همین دلیل امکان دارد که در تحلیل خود مواردی را مطرح کنند که برنامه نویس آن را به شیوه دیگری پیاده سازی می کند .

البته من تحلیل بچه های صنایع رو ندیدم و ای کاش نمونه ای از تحلیل یک سیستم موجود بود تا بیشتر موضوع قابل لمس باشه .  

 

--------------------------------------------------------------- 

نظر دوست عزیزمان یوسف : 

من حرف دوستمان را مبنی بر تفاوت دیدگاه ها نسبت به موضوع مورد تحلیل قبول دارم . در کل نمی توان گفت که کدام یک درست تحلیل می کنند ولی به نظر بنده بک تحلیل گر سیستم در صورتی که قصد حرکت به سمت اتوماسیون را دارد باید با علوم کانپیوتر و مخصوصا ابزارهای برنامه سازی آشنایی کلی داشته باشد به همین دلیل تحلیل بچه های نرم افزار برای این نوع سیستم ها دقیق تر و بهتر می باشد ولی از اهمیت صنایع نمی کاهد ولی از آنجاییکه بچه های صنایه با سامانه های نرم افزاری آشنایی ندارند مسلما نمی توانند در مواردی نظبر امکانات و تنظیمات خاص و حتی تا سطح بانک اطلاعاتی که واقعا جهت پیاده سازی نرم افزار لازم است نظر دهند و یا لااقل نظراتشان دقیق نیست. 

شنبه 30 شهریور‌ماه سال 1387

نمونه قرادادهای نرم افزاری

با سلام خدمت دوستان و عرض تسلیت به مناسبت ایام سوگواری مولی الموحدین حضرت علی (ع) و قبولی طاعات و عبادات شما عزیزان . 

در این پست چند لینک در رابطه با قراردادهای نرم افزاری و پشتیبانی نرم افزار برای استفاده شما عزیزان قرار گرفته شده است . 

نمونه قرارداد خدمات و نگهداری سخت افزار و نرم افزار  

قواعد اساسی در تنظیم قراردادهای انفورماتیک 

نمونه قرارداد تهیه نرم افزار

سه‌شنبه 12 شهریور‌ماه سال 1387

حلول ماه مبارک رمضان بر شما مبارک باد

سلام بر همه دوستان  

حلول ماه مبارک رمضان بر شما مبارک باد . التماس دعا 

موفق باشید .